Sosyal Medya’da Viral Pazarlama

sosyal medya pazarlamasi - Sosyal Medya’da Viral Pazarlama

Dijital pazarlama için gerekli kıstaslar oluştuğunda, herkesin vardığı bir kanı var. Geleneksel bilindik pazarlama sistemi sosyal pazarlama sistemine göre daha geride. Sosyal Medya viral pazarlama avantajları, kişilere direk ulaşmak ve görsel etki yaratmaktır. görsel hafıza bildiğiniz üzere yazısal, matematiksel hafizadan daha kuvvetlidir. Bir örnek verirsek bir çoğumuz şu durumu yaşamışızdır. Örn; Hatırlıyor musun bizim ilk okulda bir Türkçe öğretmenimiz vardı. İsmi neydi? Siması aklımda ama ismi bir türlü aklıma gelmiyor. Bu tarz olayları herkes yaşamıştır. Bu bir görsel hafıza kuvveti göstergesidir. Sosyal Medya iletişimini de bu şekilde değerlendirmeliyiz. Görsel paylaşım ile potansiyel müşteri kazanmak geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha mümkün.

Giriş ve Onay Alma Süreci
Bu süre. kişiye ilk ulaştığınız süre zarfıdır. Bu ulaşım metodları şunlardır. SEO, Google Reklamları, Yandex Reklamları, Bing Reklamları, E-Mail Marketing, Sosyal Medya Pazarlama vs.. Tüm bu işlemler sizin müşteriye ulaştığınız ilk hamleniz ve karşı tarafın onay sürecidir. Ne kadar kuvvetli bir çalışma süreciniz olursa o denli iyi pazarlama sonuçları alırsınız.

Potansiyel Zaman Bildirileri
Bu süre zarfı ise artık ürününüzü veya markanızı benimseyen kişi veya firmalara, bildirim ve gönderi ile satış yaptığınız dilimdir. Burada genelde yapılan bir hata var. Bir kesim müşteri edindikten hemen sonra satış politikası izlemek. Çok büyük yanlışlardan biridir, bu yaklaşım. Zaten sizi beğenen pazarlamanızı yeterli bulan kişiler potansiyel bir alıcıdır. Yapmanız gereken sizi onaylayan kişi veya kurumlara bilgi tazeletmek amaçlı paylaşımlar yapmak, mailler göndermek. Bir süre bilinç altı mesajlar göndermek, ileride geri dönüş sağlayacak anlamına gelir. Bir o kadar da pazarlamasını yaptığınız ürünün veya markanın gerçekten kaliteli bir yelpazede olması gerekli. Markanız sizin isminizdir unutmayın.

Analiz ve Geri Bildirim Süreci
Bu sürece kadar çok iyi geldin arada olumsuzluklar oldu, yeri geldi çok iyi satışların da oldu. Yalnız bir Check-Up yapman gerekli. Bu güne kadar ne kadar olumsuz bir algortima oldu. Olumlu algoritmanda kaç satış yaptın. Ne kadar sürdü. Başarı aldığın çalışman da neden süreklilik gösteremedin. İnsanların isteklerini karşılaya bildin mi?  İnsanların alışkanlarkları her zaman değişir. siz bu değişiklikleri tespit etmek zorundasınız. Tespitler içinde analiz yapmanız lazım hatta bu analiz sorgularını sık sık yapmanız gerekli. Dijital ortam çok avantajlı olduğu kadar, ciddi bir acımasız silahtır da.

Etkileşim ve Tavsiye
Etkileşim sosyal medyanın en önemli koludur. Paylaşımlar ve tavsiye edilmek daha çok satış ve daha çok kazanmak demek. O yüzden viral resim içerikleri kendinize göre düzenleyip yayınlayın. İnsanlar nelerden bahsediyor ise o konular üzerinde paylaşımlar yapın. Tredn hastag ler bulun onlar üzerinden döngüler oluşturun. Tag ler çok önemli sürekli kullanın ve etki alanınızı genişletin. #SEO#dijitalpazarlama #sosyalmedya #viralreklam bu konu ile ilgili Hastag ler bunlar mesala uygun etiketleme sistemi ile gerçekten iyi bir viral çevre edinebilirsiniz. Güncel olmak en büyük kazançtır sürekli güncel kalın.

Yukarı da bahsettiğim kuralları uygularsanız kısa sürede dijital pazarlama adına başarıyı elde edeceksiniz. En önemli unsur zaman, zamanı iyi değerlendiren herkes başarılı olur. Zamanı yönetmek parayı yönetmekten daha zordur. Zamanı yöneten siz olursanız, başarınız kaçınılmaz. Marka veya ürün tanıtımı ve iletişimini ben sağlayamam benim ikinci bir kişiye veya firmaya ihtiyacım var derseniz. Google yardımı ile gerekli firmaları veya kişileri bulabilirsiniz. Profesyonel yardım almak her işte olduğu gibi bu işte de ideal yöntemdir. Dönemin değiştiğini unutmayın değişmeye de devam ediyor. Ürün çıkarıp veya marka çıkarıp beklemek artık müşteri toplamıyor. Sizin müşterileri bulmanız gerekiyor. Her bir markanın yeni bir algoritması olmalı. Başarı elde etmiş bir markanın sistemini takip edebilirsiniz evet, ama üzerine yeni bir şeyler eklemezseniz ilerleyemezsiniz. Birebir diyalog kesinlikle doğru tercihtir. Dünyanın en büyük markaları dahi bu gün. Facebook, Twitter, Pinterest, vb.. yerlerden sorulara yanıt veriyor. Son bir cümle söylemek  gerekirse. Aktif olun ve zamanınızı çok iyi değerlendirin.