Babitech - SEO

Anasayfa Mobil Site Tasarımı

Mobil Web Tasarım Responsive

responsive mobil tasarim 300x169 - Mobil Site Tasarımı

 

Responsive web tasarım, son yıllarda sıklıkla duymaya başladığımız bir kavramdır. Bu kavram ilk olarak 2010 yılında www.alistapart.com web sitesinde Ethan Marcotte’nin bir yazısında geçmiştir. 2011 sonu ve 2012 yıllarında popüler olmuştur.

Responsive, kelime olarak duyarlı, uyumlu anlamına gelir ve duyarlı web tasarım olarak ta bilinir. Responsive tasarımın özelliği, yapılan web sitesinin CSS 3.0 teknolojisi yardımı ile mobil, tablet ve bilgisayar ekranına göre şekil değiştirmesi ve yeniden yapılanmasıdır. Bu teknikte hem web sitesi, hem de mobil site tek platform üzerinde çalıştığı için 2 farklı site yaptırmaya gerek kalmaz.

responsive tasarimlar 300x157 - Mobil Site TasarımıReponsive tasarımlar genelde,  2 ekranlı (desktop ve mobil ) veya 3 ekranlı (desktop, mobil ve  tablet) olacak şekilde tasarlanır.

Bir web site tasarlattığınız zaman, bu site mobil cihazlarda sorunsuzca açılsa bile, bilgisayar ekranımızda gördüğümüz şekilde açılır. Ancak telefonlar, bilgisayar ekranlarına göre çok küçük oldukları için sitenin bu şekilde küçük açılması ziyaretçiyi rahatsız eder, sitedeki yazıları okumak, menülerde gezmek çok zorlaşır. Çoğu zaman ziyaretçi, bulmak istediği bilgilere ulaşamadan memnuniyetsiz şekilde siteyi terk eder. Bu durum, firma imajına da büyük ölçüde zarar vermekte.

Bu sorunu ziyaretçilerine yaşatmak istemeyen firmalar, mobil site ya da responsive web siteleri yaptırarak mobil kullanıcılarına farklı bir arayüz sağlayarak büyük kolaylık sunmakta. Sadece responsive web site tasarlatarak ta hem bilgisayar, hem de mobil ziyaretçilerinizin aynı platformda sitenizi sorunsuzca ve kolaylıkla kullanmasını sağlatabilirsiniz.

Responsive web siteleri, standart mobil sitelere göre arama motoru dostu sitelerdir ve bulunabilirlik çok daha kolaydır. Responsive web sitesi yaptıranlar, rakiplerinin 1 adım önüne geçer ve daha fazla müşteri kazanırlar.

 

Responsive ve mobil site karşılaştırma

 

Responsive Web Sitesi Mobil Site
Mobil ekrana tam olarak sığar. Mobil ekrana tam olarak sığar
Site içeriği kolay okunur ve sitede gezinmek kolaydır. Site içeriği kolay okunur ve sitede gezinmek kolaydır.
Hızlı yüklenir Hızlı yüklenir
Web sitesi güncellenince otomatik mobil sitede güncellenir. Çoğunlukla web sitesinden bağımsız olduğu için web sitesi panelinden farklı bir panelden güncellenir.
Yapımı uygun maliyetlidir. Responsive siteye göre daha yüksek maliyetlidir.
Tabletlere özel olarak şekillenebilir. Tablet versiyonu yoktur, tabletlerde normal site yada mobil site açılır.
Mevcut alan adınızdan açılır. Farklı bir domaine ihtiyaç duymaz. m.alanadiniz.com gibi bir alt alan adından açılır.
Aynı alan adından yayın yaptığı için arama motorlarının da desteklediği yapıdır. Arama motorlarında bulunabilirlik zayıftır.
Web site tasarımınızın uyumlaştırılması ile oluşur, menü isimleri, tasarım ve çizgiler sitenizle benzer bir yapı taşır. Web sitenizin tasarımından bambaşka bir menü yapısı, tasarım ve içerik ile hazırlanabilir.
2012 yılında yaygınlaşmaya başlayan, yeni bir teknoloji ve yapıdır. 2005 yılından beri kullanılan bir yapıdır.

Yaptığımız her web projesinde responsive ve AMP özelliğini kullanmaktayız.