KURUMSAL SEO DANIŞMANI KİMDİR?

kurumsal seo danismani - KURUMSAL SEO DANIŞMANI KİMDİR?

Pek çok SEO yapan arkadaşımız sağda solda kurumsal seo danışmanıyım diyor. Kurumsal seo danışmanlığı yapılır falan yazıyorlar. Kurumsal olarak yapılan SEO danışmanlığı anlamına gelen bu terim aslında, kurum olarak yapıyoruz anlamınada gelebiliyor. Kurumsal bir çatı altında yapıyoruz mu denmeli yoksa kurumsal müşteri tercih ediyoruz mu? Şahsen benim sitemde de kurumsal seo danışmanlığı yaptığım yazıyor.

Peki nedir bu kurumsal seo danışmanlığı?

Öncelikle seo yapıyorsanız müşterinizin kim olduğu önemli ya da kime veya hangi kategoride sitelere hizmet verdiğiniz önemli. Rekabeti çok yüksek kelimelerde hizmet veriyorsunuz belki ancak bunlar sonuç itibarı ile belli bir kurum altında yer alan çalışmalar, projeler değildir. Bu yüzden yaptığınız bu çalışmaya kurumsal seo danışmanlığı denebilir mi bilmiyorum. Ben daha çok sosyal proje diye tabir ettiğim sitelerin seo çalışmalarını yapan arkadaşlara seo danışmanı veya seo uzmanı demeyi tercih ediyorum.

Ancak kurumlara (şirketlere) ilgili kategorilerde seo danışmanlığı yapanlara ise kurumsal seo danışmanı demeyi tercih ediyorum. Kurumsal seo danışmanı, kurumsal olarak yapılanmış işletmelere hizmet veren seo uzmanlarına denebilir. Bazı arkadaşlar kurumsal seo danışmanı, kurumsal seo danışmanlığı gibi terimleri saçma bulsada, bazen müşteriye kendinizi anlatmaya çalışırken, işinizi, işinizin sonuçlarını veya işinizin önemini anlatmaya çalışırken müşterinin daha kolay anlayabilmesi için bazı ayrımlar yapmak gerekebiliyor.

Neticede SEO Danışmanları kendilerini müşteriye bir şekilde pazarlayabilmeliler. Bunun için kurumsal seo danışmanlığı gibi terimler ortaya çıktı sanırım ya da bak biz kurumsal olarak çalışıyoruz. İşimizi ciddiye alıyoruz. Ofis var, sabitiz falan gibi güven bildirmeye yönelik bir terim.

SEO işinde istediği kadar ofis olsun, şirket olsun ya da sağda solda çok bilinen biri olsun. Sözleşme yapmadan çalışmayın diyorum. Malesef seo uzmanıyım diye esnafımızı, işletmecimizi dolandıran bi takım insanlar var piyasada. Bu yüzden mutlaka sözleşme yaparak çalışma yapın. SEO Danışmanının kurumsal olup olmadığı değil, verdiği sözü tutabilmesi, verilen işi zamanında veya söylendiği şekilde yapabilmesi önemlidir. Gerisi teferruattır.