Skip links

İnstagram Pazarlama Teknikleri

Paylaş

İnstagram 40 milyon kullanıcının fotoğraf paylaştığı bir mecra’dır. 1 dakika içerisinde binlerce fotoğraflar paylaşılıyor. İşlevsel olarak eğlence ve paylaşım alanı olarak gözükse de aslında, İnternet pazarlama durağı diyebiliriz. dijital pazarlama’da müşterinin sizi değil sizin müşterinizi bulmanız lazım İnstagram ise markaların  veya tanıtımın yapılacağı en iyi görsel mecra. Bir çok firma, marka, ürün, bu dijital alanı kullanmaya başladı.  Peki instagram dijital pazarlamanın neresinde diye soracak olursanız. En tepesinde, nihayetinde aklınıza ilk olarak “Facebook” veya “Twitter” gelebilir ama öyle değil, yanılıyorsunuz. İnstagram bu listede 1 numara. nedenlerini şöyle sıralamak isterim;

İnstagram fotoğrafları ve kullanım şekli ile diğer sosyal medya mecralarından insanlara daha sıcak geliyor. Sadece bir cümle ile vereceğiniz mesaj tam duygu ifadesi etmezken, görsel iletişim duygusal hitabı daha iyi karşı tarafa geçirebiliyor.
Markaların veya ürünlerin direk ilk elden paylaşılması, kullanıcı tarafından daha basit algılanabiliyor, ve daha çok benimseniyor. Hitap şekli olarak olarak özümsendiği görülüyor.
Paylaşım olarak Facebook ve Twitter den daha çok paylaşıldığı görülüyor.Gerçek anlamda sıcaklık bakımından istenilen mecra instagram dır. İstatistik’lerde bu sonucu doğruyor. Türkiye de bir çok firma da “Dijital Pazarlama”  alanında hizmet veriyorlar. Firmalar, Markalar, Ürün sahipleri, bu tür sosyal Medya yönetici reklam şirketlerini kullanır hale geldiler. Kendi düşüncem dahada profesyonel iletişim kurmanın en iyi yolu, bu tür firmalar ile çalışmak. son kullanıcı olarak şahsen ben gördüğüm profesyonel tasarımlar ve reklamları çok olumlu buluyorum.

Markalar son kullanıcıya 5 kuralla daha sağlıklı ulaşabilir.

Tüm sosyal medya hesaplarınızın kullanıcı isimleri firmanızın tam ismi ile eşit olmalı (34, İstanbul,) vs ek karakterler eklemeyin.
Tasarımsal olarak sadece grafik kullanmayın. İşinizin duygusal yoğunluğu katabileceğiniz  çizimlerde bulunun.
Toplulukları benimseyin ve paylaştığınız iletilerde ve tasarımlarda yer alan yorumlarını dikkate alınız.
Logonuz ve marka isminizden hariç olarak sadece sosyal medyada kullanacağınız bir amblem veya etiket oluşturun. bu etiketi gerekli tasarımlarınızın uygun yerlerine yapıştırın.
Paylaşımlarınızın aralıklarının süresini eşit tutmaya ve sık tutmaya çalışın. Aralıklarla sıklık düzenini değiştirin.

Return to top of page