Herkes Mi SEO’cu? SEO Hizmeti Alırken Dikkat!

kurumsal seo - Herkes Mi SEO’cu? SEO Hizmeti Alırken Dikkat!

SEO İnteraktif medya planlama’nın en önemli araçlarından biri. Günümüzün en trent hizmet dallarından biri haline gelen SEO için her kafadan çıkan bir ses, web tasarımı ve yazılımı yapan her firmadan SEO konusunda oldukça iddialı söylemler duymanız mümkün.

SEO sayesinde sizi büyük firma yapacağını iddia eden, kendisi daha Google ilk 500′de dahi yer almayan kurumların iddiaları da ayrı bir tezat oluşturuyor tabi ki.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; SEO ile, gerçekten doğru analiz edilmiş ve birden çok anahtar kelime Google ilk sayfa’da yer aldığınızda, SEO’nun kurumunuzun interaktif ortamdaki prestijine artı değer katmasının yanında, satışlarınıza ve müşteri portföyünüze etki ettiğini görebilirsiniz.

Peki SEO desteği alırken doğru birey veya kuruma nasıl ulaşabilirsiniz?

Az önce de belirttiğim gibi, bilgi teknolojileri ile uzaktan yakından iştigal eden herkesin SEO’cu olduğunu iddia ettiği günümüzde, doğru birey veya kurumu bulmakta zorlanabilirsiniz.

Fakat kurum veya bireyleri seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar az çok bellidir.

Bunlardan ilk ve en önemlisini referanslar oluşturur. Hangi kurumlara, ne şekilde hizmet verilmiş ve hizmet verilen kurumların mevcut Google sıralamarı ne durumda. Bunlara dair bilgileri istemelisiniz.

SEO hizmeti veren birey veya kurum gerçekten işinde uzman olabilir, fakat hizmet verdiği kurumlarla sözleşmeleri bitmiş de olabilir. Bu durumda bir süre sonra hizmet alan kurumların SEO sıralamaları değişmeye, düşmeye başlayacaklardır. Bu durumda birey veya firmanın hizmet verdiği kurumlarla ilişiğinin ne zaman kesildiğine ve hizmet aldıkları dönem ile şu an bulundukları mevcut sıralamalarını değerlendirmenize katabilirsiniz. Başarılı şekilde verilmiş bir SEO hizmeti sonrası çok sert ve ani bir düşüşle karşılaşılması zor bir ihtimaldir.

Kurum/birey aynı zamanda web tasarım ve yazılımınızı da yapacaksa, tasarım ve yazılım anlamında hizmet verdiği kurumlara bir göz atmalı ve bu alandaki referanslarını da istemelisiniz.

Söz konusu SEO ise kurumun/bireyin içerik yönetimindeki tecrübesi de gözardı edilemeyecek kadar önemlidir. Aksini iddia edenler olsa da içerik yönetiminin SEO üzerindeki etkisi fazlasıyla önemlidir.

Kurumun/bireyin tüm sunumları sizi tatmin ediyorsa kurumun/bireyin ulaşılabilir olması açısından bir sözleşme ile iş birliğinizi başlatabilirsiniz.

Kurumun/bireyin size vereceği sıralama garantisine hiç değinmedim. Çünkü böyle bir garantiyi hiçbir kurum/birey size veremez. Bir sabah uyandığınızda Google algoritmasında bir değişikliğe gitmiş olabilir. Bir bilinmeyenin altına ise hiçbir kurumun/bireyin imza atacağını düşünmüyorum.

SEO’nun mantığı ve o mantık çerçevesinde izlenecek yollar bellidir. Rakip analizleriyle birlikte doğru mantık ile doğru uygulama yapıldığında ise başarı kaçınılmazdır.

Dolayısı ile size en fazla güven veren kurumu seçmeniz gerekmektedir. Zira SEO konusunda kurumunuzu kandırmak istemeyen hiçbir kurum/birey size güven dışında bir sıralama garantisi veremeyecektir.