Sizin için web site yapmayı seviyoruz ♥

Öncelikli haberler

kurumsal seo danışmanlığı
SEO

KURUMSAL SEO DANIŞMANI KİMDİR?

Pek çok SEO yapan arkadaşımız sağda solda kurumsal seo danışmanıyım diyor. Kurumsal seo danışmanlığı yapılır falan yazıyorlar. Kurumsal olarak yapılan SEO danışmanlığı anlamına gelen bu terim aslında, kurum olarak yapıyoruz anlamınada gelebiliyor. Kurumsal bir çatı altında yapıyoruz mu denmeli yoksa kurumsal müşteri tercih ediyoruz mu? Şahsen benim sitemde de kurumsal seo danışmanlığı yaptığım yazıyor.

Peki nedir bu kurumsal seo danışmanlığı?

Öncelikle seo yapıyorsanız müşterinizin kim olduğu önemli ya da kime veya hangi kategoride sitelere hizmet verdiğiniz önemli. Rekabeti çok yüksek kelimelerde hizmet veriyorsunuz belki ancak bunlar sonuç itibarı ile belli bir kurum altında yer alan çalışmalar, projeler değildir. Bu yüzden yaptığınız bu çalışmaya kurumsal seo danışmanlığı denebilir mi bilmiyorum. Ben daha çok sosyal proje diye tabir ettiğim sitelerin seo çalışmalarını yapan arkadaşlara seo danışmanı veya seo uzmanı demeyi tercih ediyorum.

Ancak kurumlara (şirketlere) ilgili kategorilerde seo danışmanlığı yapanlara ise kurumsal seo danışmanı demeyi tercih ediyorum. Kurumsal seo danışmanı, kurumsal olarak yapılanmış işletmelere hizmet veren seo uzmanlarına denebilir. Bazı arkadaşlar kurumsal seo danışmanı, kurumsal seo danışmanlığı gibi terimleri saçma bulsada, bazen müşteriye kendinizi anlatmaya çalışırken, işinizi, işinizin sonuçlarını veya işinizin önemini anlatmaya çalışırken müşterinin daha kolay anlayabilmesi için bazı ayrımlar yapmak gerekebiliyor.

Neticede SEO Danışmanları kendilerini müşteriye bir şekilde pazarlayabilmeliler. Bunun için kurumsal seo danışmanlığı gibi terimler ortaya çıktı sanırım ya da bak biz kurumsal olarak çalışıyoruz. İşimizi ciddiye alıyoruz. Ofis var, sabitiz falan gibi güven bildirmeye yönelik bir terim.

SEO işinde istediği kadar ofis olsun, şirket olsun ya da sağda solda çok bilinen biri olsun. Sözleşme yapmadan çalışmayın diyorum. Malesef seo uzmanıyım diye esnafımızı, işletmecimizi dolandıran bi takım insanlar var piyasada. Bu yüzden mutlaka sözleşme yaparak çalışma yapın. SEO Danışmanının kurumsal olup olmadığı değil, verdiği sözü tutabilmesi, verilen işi zamanında veya söylendiği şekilde yapabilmesi önemlidir. Gerisi teferruattır.

viral reklam
SEO

Sosyal Medya’da Viral Pazarlama

Dijital pazarlama için gerekli kıstaslar oluştuğunda, herkesin vardığı bir kanı var. Geleneksel bilindik pazarlama sistemi sosyal pazarlama sistemine göre daha geride. Sosyal Medya viral pazarlama avantajları, kişilere direk ulaşmak ve görsel etki yaratmaktır. görsel hafıza bildiğiniz üzere yazısal, matematiksel hafizadan daha kuvvetlidir. Bir örnek verirsek bir çoğumuz şu durumu yaşamışızdır. Örn; Hatırlıyor musun bizim ilk okulda bir Türkçe öğretmenimiz vardı. İsmi neydi? Siması aklımda ama ismi bir türlü aklıma gelmiyor. Bu tarz olayları herkes yaşamıştır. Bu bir görsel hafıza kuvveti göstergesidir. Sosyal Medya iletişimini de bu şekilde değerlendirmeliyiz. Görsel paylaşım ile potansiyel müşteri kazanmak geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha mümkün.

Giriş ve Onay Alma Süreci
Bu süre. kişiye ilk ulaştığınız süre zarfıdır. Bu ulaşım metodları şunlardır. SEO, Google Reklamları, Yandex Reklamları, Bing Reklamları, E-Mail Marketing, Sosyal Medya Pazarlama vs.. Tüm bu işlemler sizin müşteriye ulaştığınız ilk hamleniz ve karşı tarafın onay sürecidir. Ne kadar kuvvetli bir çalışma süreciniz olursa o denli iyi pazarlama sonuçları alırsınız.

Potansiyel Zaman Bildirileri
Bu süre zarfı ise artık ürününüzü veya markanızı benimseyen kişi veya firmalara, bildirim ve gönderi ile satış yaptığınız dilimdir. Burada genelde yapılan bir hata var. Bir kesim müşteri edindikten hemen sonra satış politikası izlemek. Çok büyük yanlışlardan biridir, bu yaklaşım. Zaten sizi beğenen pazarlamanızı yeterli bulan kişiler potansiyel bir alıcıdır. Yapmanız gereken sizi onaylayan kişi veya kurumlara bilgi tazeletmek amaçlı paylaşımlar yapmak, mailler göndermek. Bir süre bilinç altı mesajlar göndermek, ileride geri dönüş sağlayacak anlamına gelir. Bir o kadar da pazarlamasını yaptığınız ürünün veya markanın gerçekten kaliteli bir yelpazede olması gerekli. Markanız sizin isminizdir unutmayın.

Analiz ve Geri Bildirim Süreci
Bu sürece kadar çok iyi geldin arada olumsuzluklar oldu, yeri geldi çok iyi satışların da oldu. Yalnız bir Check-Up yapman gerekli. Bu güne kadar ne kadar olumsuz bir algortima oldu. Olumlu algoritmanda kaç satış yaptın. Ne kadar sürdü. Başarı aldığın çalışman da neden süreklilik gösteremedin. İnsanların isteklerini karşılaya bildin mi?  İnsanların alışkanlarkları her zaman değişir. siz bu değişiklikleri tespit etmek zorundasınız. Tespitler içinde analiz yapmanız lazım hatta bu analiz sorgularını sık sık yapmanız gerekli. Dijital ortam çok avantajlı olduğu kadar, ciddi bir acımasız silahtır da.

 

Etkileşim ve Tavsiye
Etkileşim sosyal medyanın en önemli koludur. Paylaşımlar ve tavsiye edilmek daha çok satış ve daha çok kazanmak demek. O yüzden viral resim içerikleri kendinize göre düzenleyip yayınlayın. İnsanlar nelerden bahsediyor ise o konular üzerinde paylaşımlar yapın. Tredn hastag ler bulun onlar üzerinden döngüler oluşturun. Tag ler çok önemli sürekli kullanın ve etki alanınızı genişletin. #SEO#dijitalpazarlama #sosyalmedya #viralreklam bu konu ile ilgili Hastag ler bunlar mesala uygun etiketleme sistemi ile gerçekten iyi bir viral çevre edinebilirsiniz. Güncel olmak en büyük kazançtır sürekli güncel kalın.

Yukarı da bahsettiğim kuralları uygularsanız kısa sürede dijital pazarlama adına başarıyı elde edeceksiniz. En önemli unsur zaman, zamanı iyi değerlendiren herkes başarılı olur. Zamanı yönetmek parayı yönetmekten daha zordur. Zamanı yöneten siz olursanız, başarınız kaçınılmaz. Marka veya ürün tanıtımı ve iletişimini ben sağlayamam benim ikinci bir kişiye veya firmaya ihtiyacım var derseniz. Google yardımı ile gerekli firmaları veya kişileri bulabilirsiniz. Profesyonel yardım almak her işte olduğu gibi bu işte de ideal yöntemdir. Dönemin değiştiğini unutmayın değişmeye de devam ediyor. Ürün çıkarıp veya marka çıkarıp beklemek artık müşteri toplamıyor. Sizin müşterileri bulmanız gerekiyor. Her bir markanın yeni bir algoritması olmalı. Başarı elde etmiş bir markanın sistemini takip edebilirsiniz evet, ama üzerine yeni bir şeyler eklemezseniz ilerleyemezsiniz. Birebir diyalog kesinlikle doğru tercihtir. Dünyanın en büyük markaları dahi bu gün. Facebook, Twitter, Pinterest, vb.. yerlerden sorulara yanıt veriyor. Son bir cümle söylemek  gerekirse. Aktif olun ve zamanınızı çok iyi değerlendirin.

seo
SEO

Web Tasarımında Seo’nun Önemi

Günümüzde internet sitelerinin sayısının artmasıyla birlikte bu alanda internet siteleri bir rekabete girmiş bulunmaktadır. Bu rekabette rakiplerinden daha avantajlı bir konuma gelmek ve hem ziyaretçi trafiğini hem de site gelirlerini artırmak için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Bu yöntemlerin başında arama motoru optimizasyonu anlamına gelen ve kısaca Seo olarak adlandırılan yöntem gelmektedir. Bir web sitesinin Google üzerindeki arama sonuçlarında ve belirli kelimelerde üst sıralarda çıkarak, daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmesi için arama motoru optimizasyonu yönünden kusursuz olması gerekmektedir.

SEO’ya Önem Verin

Bu nedenle de günümüzde web sitesi sahipleri Seo’ya önem vermekte ve Seo konusunda başarılı firmalar ile çalışmaya özen göstermektedir. Çünkü ancak bu sayede organik bir biçimde sitenizin büyümesini ve daha fazla ziyaretçiye ulaşarak kitlesinin geliştirilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak Seo başlı başına yeterli olabilecek bir konu değildir. Şüphesiz ki içerik yönünden de yapılan çalışmaların desteklenmesi gerekmektedir. Örneğin, sitenin hangi anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşması gerekiyorsa siteye eklenen yeni içeriklerle ilgili anahtar kelimelerin düzenli bir biçimde kullanılmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bu ve bunun gibi pek çok farklı unsur dikkate alınarak gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonu çalışması neticesinde web siteniz çalışma başlanılmadan önceki konumuna kıyasla arama sonuçlarında daha üst noktalarda yer almayan başlayacaktır. Arama motoru optimizasyonu, web siteleri arasındaki rekabetin giderek arttığı günümüzde artık adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Siteniz ne kadar çok ziyaretçi alıyorsa, her ne kadar kemikleşmiş bir kitleye sahip olursa olsun, arama motoru optimizasyonu yönüne yatırım yapılması sitenin devamlılığı açısından hayati öneme sahiptir. Bu durumun en büyük kanıtı çeşitli büyük haber sitelerinin dahi Seo konusuna önem vermesi ve bu alanda çalışacak kişiler ile anlaşması örnek gösterilebilir.

futbol data veri
Genel

Dar Alanda Data Paslaşmaları

Dünyanın en popüler spor dalı futbol. Son yıllarda futbol data (veri) kullanımı çok daha fazla gelişim gösterdi. Futbolda tam anlamıyla performans almak için analiz gücünü geliştirmek gerekiyor. Rekabette gerçek avantaj bu şekilde doğuyor, yani verimli objektif bilgiyi işlemenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Futbolda data bilgilerinin yaygın olarak kullanımı kimilerine göre yeni bir gelişme olarak algılanabilir ancak durum biraz daha farklı. Bilinen ilk spor deneyi, analiz gösterimine Charles Reep adındaki eğitimli bir muhasebeci öncü oldu. RAF Wing adını verdiği sistem 1950’lerde ortaya çıktı.

Reep, en basit anlamda analiz çalışmalarını sürdürürken üç veya daha az gol sayıları üzerine çalıştı. Gol rakamları üzerinden değerli bilgiler sunan muhasebeci, hedefler ve bu hedefler doğrultusunda yapılacak hamleler üzerine yoğunlaştı. O dönemde birçok suçlama almasına rağmen, geçmiş performansların incelenip, hesaplanmasının gelecekteki performansa etki edeceğini savundu. Gelecekteki başarılar için geçmişteki dataların analiz edilmesi üzerine yoğunlaştı. Böylece Charles Reep sayesinde futbolun istatiksel analiz taşları atılmış oldu.

Reep, yaklaşık 60 yıl önce temel futbol data bilgileri konusunda zemin hazırlayıcı bilgiler sunmaya başlarken, futbol verileri ve videolu performans analizi 1990’ların sonuna doğru başta futbol olmak üzere, spor dallarında ilgi görmeye, profesyonel anlamda üzerine düşülmeye başlandı. Videolu performans analizi yapan şirketlerin başını da prozonesports.com çekiyor.

İngiltere’de futbolun teknoloji ile iç içe olduğunu ilk kabul eden kulüplerden olan Derby Country, 1998 yılında detaylı maç öncesi veri toplama ve maç sonrası analizleri değerlendirmeye start verdi.

Bu adımın hemen ardından sadece birkaç yıl içerisinde Avrupa’daki üst düzey kulüpler de analiz süreçlerini incelerken, özel performans analistlerini bünyesine almaya başladı. Avrupa kulüplerinde bir paradigma kayması oluştu. Kulüpler, temiz futbol analizi yapmak için VHS görüntülerine güvenmek zorunda kaldı. Yüksek kalitedeki görüntüleri bir düğmeye tıklayarak, istatistiksel futbol verileri ile süslemeye başladılar.

Bugün İngiltere’de tüm Premier Lig’de oynayan takımların stadyumlarında sahadaki her oyuncuyu özel olarak izleyen dijital kameralar bulunuyor. Bu kameralar sayesinde maç başına 1,4 milyon veri üretilirken, sahadaki 22 oyuncunun her saniyesi kayıt altına alınıyor. Prozone şirketinin analistleri sahadaki her mücadeleyi, toplu-topsuz alanda yaşananları analiz ederek yöneticilere sunuyor. Yöneticilerden bu veriler performans analistlerinin elinde işleniyor.

Birçok Avrupa kulübü ve ülkemizde uygulandığı üzere antrenman sırasında futbolcuların performansını analiz etmek için GPS ve ivme sensörleri oyunculara optimize ediliyor. Oyuncunun kalp atışı hızına kadar tüm değerlere bu şekilde ulaşılabiliyor. Bu izleme cihazları şu anda müsabakalarda kullanılmıyor. Antrenmanda elde edilen verilerin de taktir edersiniz ki hayati bir önemi bulunmuyor. Kulüpler, genellikle oyuncuların beslenme ve uyku alışkanlıklarının düzünlenmesinde hassasiyet gösteriyor. Sporcunun yaşamının diğer alanındaki bölümü bu tarz performans analizleri ile birleştirilerek maksimum performans ve gelişim yaşaması hedefleniyor.

Performans analizi, kolay bir iş değil. İlk başlarda teknoloji anlamında kulüplerin yeterlilik kazanması zordu. Ancak şimdi bakıldığında eldeki futbol verilerinin nasıl kullanılıp, işleme alınacağı sistematik şekilde yapılıyor. Kulüpler futbol verileri açısından artık çok zengin. Kaynakların zenginleşmesi ve bu işin meslek haline gelmesi verilerin kullanımı konusunda takımlara rekabette büyük avantaj sağlayabiliyor.

Artık modern futbolda veri kullanımı her şey ne kadar kötü giderse gitsin %1’lik dilimde bile kaybetme – kazanma arasında çizgi oluşturabiliyor. Sadece taktik performans verileri uygulamak yerine, nesnel bilgilerin de burada değeri ortaya çıkıyor. Oyuncuların mümkün olduğunca içerisinde bulundukları organizasyona hazırlanmaları, bu hazırlık sürecinin verimliliği arttırmak ve geliştirmek günümüzde kulüplerin başlıca görevi haline geldi.

Rekabette avantaj elde etmeye yardımcı olmak için futbol verilerinin analizi olmazsa olmazlar arasındaki yerini aldı. Oyun zekası, taktik profil ve fizik gücü önemli detaylar. Bu detayların düzenli olarak izlenip işlenmesi gerekiyor. Hatta sadece profesyonel oyuncular için değil, bu sistemin altyapı oyuncuları için de kullanılması geleceğe parlak bir yatırım olabilir.

Bugün, veriler ışığında, daha iyi oyun dizilişleri tanımlamak, yetenekleri ölçmek ve hatta oyuncunun gerçek vizyonu hakkında yorum yapmak bile mümkün. En basitinden sakatlık riski konusunda bile futbol verileri özel bir kaynak oluşturuyor.

Ne kadar değerli veri olursa olsun, sonuç itibariyle gelinen noktada bakılan tek yer skor tabelası. Tabelayı lehine sonuçlandırmak için belirleyici unsur, oyuncuların 90 dakika boyunca sahada gösterdikleri performans olacak.

Günümüz futbolunda mali baskının artması kulüpleri tek yol olarak başarıya itiyor. Başarının yakalanması için de data ve futbol asla ayrı düşünülmüyor.

Dipnot: Futbol verileri (dataları) üzerine makale yazmama sebep olan, onlarca istatistiksel veri paylaşan sosyal medya oluşumu var. İlham verdikleri için de ayrıca teşekkür ederim.

instagram pazarlama
SEO

İnstagram Pazarlama Teknikleri

İnstagram 40 milyon kullanıcının fotoğraf paylaştığı bir mecra’dır. 1 dakika içerisinde binlerce fotoğraflar paylaşılıyor. İşlevsel olarak eğlence ve paylaşım alanı olarak gözükse de aslında, İnternet pazarlama durağı diyebiliriz. dijital pazarlama’da müşterinin sizi değil sizin müşterinizi bulmanız lazım İnstagram ise markaların  veya tanıtımın yapılacağı en iyi görsel mecra. Bir çok firma, marka, ürün, bu dijital alanı kullanmaya başladı.  Peki instagram dijital pazarlamanın neresinde diye soracak olursanız. En tepesinde, nihayetinde aklınıza ilk olarak “Facebook” veya “Twitter” gelebilir ama öyle değil, yanılıyorsunuz. İnstagram bu listede 1 numara. nedenlerini şöyle sıralamak isterim;

Dijital Pazarlamanın Önemi

 

 

İnstagram fotoğrafları ve kullanım şekli ile diğer sosyal medya mecralarından insanlara daha sıcak geliyor. Sadece bir cümle ile vereceğiniz mesaj tam duygu ifadesi etmezken, görsel iletişim duygusal hitabı daha iyi karşı tarafa geçirebiliyor.
Markaların veya ürünlerin direk ilk elden paylaşılması, kullanıcı tarafından daha basit algılanabiliyor, ve daha çok benimseniyor. Hitap şekli olarak olarak özümsendiği görülüyor.
Paylaşım olarak Facebook ve Twitter den daha çok paylaşıldığı görülüyor.Gerçek anlamda sıcaklık bakımından istenilen mecra instagram dır. İstatistik’lerde bu sonucu doğruyor. Türkiye de bir çok firma da “Dijital Pazarlama”  alanında hizmet veriyorlar. Firmalar, Markalar, Ürün sahipleri, bu tür sosyal Medya yönetici reklam şirketlerini kullanır hale geldiler. Kendi düşüncem dahada profesyonel iletişim kurmanın en iyi yolu, bu tür firmalar ile çalışmak. son kullanıcı olarak şahsen ben gördüğüm profesyonel tasarımlar ve reklamları çok olumlu buluyorum.

Markalar son kullanıcıya 5 kuralla daha sağlıklı ulaşabilir.

Tüm sosyal medya hesaplarınızın kullanıcı isimleri firmanızın tam ismi ile eşit olmalı (34, İstanbul,) vs ek karakterler eklemeyin.
Tasarımsal olarak sadece grafik kullanmayın. İşinizin duygusal yoğunluğu katabileceğiniz  çizimlerde bulunun.
Toplulukları benimseyin ve paylaştığınız iletilerde ve tasarımlarda yer alan yorumlarını dikkate alınız.
Logonuz ve marka isminizden hariç olarak sadece sosyal medyada kullanacağınız bir amblem veya etiket oluşturun. bu etiketi gerekli tasarımlarınızın uygun yerlerine yapıştırın.
Paylaşımlarınızın aralıklarının süresini eşit tutmaya ve sık tutmaya çalışın. Aralıklarla sıklık düzenini değiştirin.

sosyal medya 10 kural
SEO

Sosyal Medya’da 10 Altın Kural

Yeniden merhaba sayın okurlar, maddeleri sıralamadan önce bir kaç kelam etmek istedim sizlere. Sosyal Medya alışkanlığı her geçen gün artıyor. Firmalar, bireyler, ürünler, teker teker sosyal medya’da yerini alıyor ve git gide konumlarını büyütüyorlar, gerekirse pay satın almaya çalışıyorlar. Büyük maliyetler harcayan firmalar ile küçük bütçelere sahip bireylerin nasıl bu durum karşısında sağlam durabileceğini anlatacağım sizlere. Öncelikle eskiye yönelik tüm bildiklerinizi, özellikle ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Bu kuralların sosyal medyada sizin prestijinizi yüksek ölçüde değiştirecek düşüncesi ile okuyun. Kurallara gelecek olursak şöyle..

Hedef Belirleyin: Şirketinizin, Kurumunuzun, Ürününüz için aylık haftalık bir çizelgeniz olmalı, misal rakam kullanmak gerekirse, bu gün 100 beğeni almalıyız. 25 kişi takibi almalıyız gibi. Her zaman bir ideal ve hedef koymalısınız önünüze.

Sloganınızı Belirleyin: Kendinize özgü sloganınızı oluşturun. Bu slogan için düşünce yapınız kendinizi tatmin ettiği kadar, karşıda ki hedef kişininde ilgisini çekip ve tatmin etmeli. Her şeyin satıştan ibaret olmadığını bir anlık çıkarmalısınız. Duygusal betimlemeler eklemelisiniz slogaınıza veya görselinize. Unutmayın müşterileriniz, duyguları olan bir insan.

Sizde Takip Edin: Müşterilerinizin Sosyal Medya ve Blog’undaki sizin hakkınızda yazdığı makaleleri, yorumları takip edin. Bu yorumlar öncülüğünde kendinizi müşterilerinizin istediği konuma getirin.

Tüm Sosyal Medya Mecralarına Yer Alın: Elinizden geldiğince tüm sosyal medya mecralarında kendinizi gösterin. Ürünlerinizin tanıtımını yapın. Paralel olarak her paylaşımı tüm sitelere gönderin aynı anda yayınlayın. Kitlelerin sizi görebileceği her adresi değerlendirin.

Tanıtım Sayfalarına Başvurun: Sitenize özel iletişim bilgilerini firma rehber sitelerine tanıtıma açın. Şirketinizin hostingi altında iletişim sayfaları oluşturup sosyal mecralarda paylaşın. Müşterilerin kolay ulaşabileceği E-Posta ile tanıtı E-Postaları gönderin.

Kampanyalar Hazırların: Elinizi taşın altına koyup ara ara ücretsiz sürprizler yapın müşterilerinizi. Kampanyalar hazırlayarak verdiğiniz hediyelerin üzerine firmanızın veya ürününüzün isimlerini yazın. Böylelikle sadece o müşterinize değil, o müşterinizin yakınında kilerine de hitap etmiş olursunuz.

Arama Motorlarını Sık Kullanın: Sosyal Medya ve Reklamlar dan gelecek müşterileri beklemek yerine kendinizi google vb.. arama motorlarında da üst sıralara çıkarma hamleleri yapın. Gerekirse küçük bütçeli SEO çalışmaları yaptırın.

Profesyonel Tasarım Desteği: Profesyonel olarak site tasarımınıza destek alın, ürünlerinizin nasıl ön plana çıkarabileceğini anlatan coder ve tasarımcılara sorular sorun. Renk ölçeklerini tasarımcılardan hariç olarak yakın çevrenizdekilere sorun, öneriler alın.

Analiz Sisteminizi Dikkatli İnceleyin: Yaptığınız tüm bu reklam, tanıtım, sosyal medya, çalışmalarının analizlerini çok dikkatli haftanızın bir gününü ayırarak değerlendirin. kendi analiz raporlarınız dan hariç Google analiz raporlarını çıktı edinip inceleme yapın. Karşılaştırma yapın.

Sürekli Kaliteli Hizmet Verin: Son olarak ne olursa olsun kaliteli ve sınırsız destek politikası izleyin. Müşteriler kaliteyi nerede olursa olsun bulurlar. Tanıtımdan çok biz tüketicilere kullanıcılara kaliteli hizmet ve kaliteli ürün lazım unutmayın…

Son olarak ünlü bir firmanın analizlerine göre aşağıda inografik olarak bildirim mevcuttur. Öneri olarak değerlendirip uygulamanızı tavsiye ederim. Saygılarımla hoşça kalın..!

Sosyal Medya Pazarlaması
SEO

5 Sosyal Medya Pazarlama Kuralı

Kesinlikle dijital pazarlama yapmadan önce belirlemeniz gereken şirketinizin tanımı olacak figürler ve amblemlere ihtiyacınız var. Sıralamanız ise şu şekilde olmalıdır, Logo ve maskot. Biliyoruz ki dijital pazarlama çalışması ve kullanıcıların tutumları tamamen acımasızdır. Reklam yapmadığınız sürece kaybolacaksınız, kaybolmanızın en büyük etkeni ise logo aşinalığı ve maskot aşinalığınızın olmaması olacaktır.

1- Web Sitesi İlkesi: İlk unsur kesinlikle sağlam ve temiz bir arayüze sahip web sitenizin olmasıdır. Web sayfanızın var olmasından öte güncel teknoloji ekipmanlarına göre tasarlanıp, kullanıcıların çok rahat istediklerine ulaşabilecek şekilde dizayn edilmesi gerekir. Marka veya ürün neyin pazarlaması yapılırsa yapılsın, bir web sitesi kesinlikle ilk unsurdur. Çünkü işinizin veya markanızın hem olgunluğunu ve güvenirliğini kanıtlayacaktır web siteniz kullanıcınıza karşı. Web sitenizde kesinlikle müşteri hizmetleri destek bölümü koymalısınız iletişim sekmesi haricinde, böylelikle kullanıcılarınızın sorunlarına veya söylemesi gerekenlere önem verdiğinizi göstermiş olursunuz.

2- Marka Bilinirlik Yüzünüz: Kesinlikle dijital pazarlama yapmadan önce belirlemeniz gereken şirketinizin tanımı olacak figürler ve amblemlere ihtiyacınız var. Sıralamanız ise şu şekilde olmalıdır, Logo ve maskot. Biliyoruz ki dijital pazarlama çalışması ve kullanıcıların tutumları tamamen acımasızdır. Reklam yapmadığınız sürece kaybolacaksınız, kaybolmanızın en büyük etkeni ise logo aşinalığı ve maskot aşinalığınızın olmaması olacaktır. Logo; şirketinizin yüzü olduğu gibi hatırlatma ve bilinirlik simgesidir. İsminizin geçmediği yerde bir tek logonuz ile sizin hangi firma olduğunuzu veya hangi ürüne ait bir firma olduğunuzu gösterebilirsiniz. Keza aynı şekilde şirket maskotunuz veya ürün maskotunuz ile kısaca kendinizi nereye ait olduğunuzu gösterebilirsiniz.

3- Kime Hitap Ediyorsunuz?: Sosyal medya reklamlarında, pazarlamasında gerçekten kime hitap ediyorsunuz, bunu çok detaycı ve istatistik olarak belirlemeniz lazım. Biliyorsunuz ki sosyal medya kullanıcılarının çoğu genç nüfus ve çoğu eğlenceli videolar seyreden görseller beğenen kitleler, siz bu kitlelerden kendi müşterinizi bulup reklamlarınıza dikkatlerini çekmeniz lazım. Genel reklamlarda yapılan çalışmalarda %30’luk bir müşteri potansiyeline sahip olabilirsiniz, ama reklamlarınızı olabildiğince kişiselleştirirseniz bu oran %50 veya %60 dahi olabilir. İnsan doğası nedeni ile herkes kendini özel hisseder ve özel ilgi görmekten çok memnun olurlar. Markanızın kişisel bir çalışması olduğunu gören kullanıcı veya kullanıcı adayınız, markanıza iki kat daha ilgi gösterip, hizmetinizden yararlanmak isteyecektir. Dünyaca ünlü CocoCola ve Nutelle kişiselleştirilmiş isim baskılı kutularını bilmeyeniniz yoktur. Tepkiler %50 nin üstünde olması sebebi ile hala kampanyalarını sürdürmektedirler.

4- Kitle Erişim Silahınız Hangi Mecra?: Kesinlikle müşterilerinize hangi mecradan ulaşacağınıza karar verin. Sizin en has müşterinizin hangi sosyal medya kanalında sizi bekliyor olabilir analizler ile detaylandırıp o kanaldan çalışmalarınıza başlamalısınız. Bütçe sorunumuz yok diyerek tüm sosyal medyalara reklam vermek bilinçsiz bir pazarlama yöntemidir. Şuan bir çok bu hataya düşmekte, analiz ve detaylandırmalar ile gerçek müşteriye düşük bütçe ile ulaşarak gereksiz eleman yükünden kurtulabilir ve gereksiz istatistik dataları incelemekten kurtulursunuz.

5- Müşteri Hizmetleri & Zamanlama Doğruluğu: Zamanlama doğruluğu ise reklam zamanlamasını çok iyi analiz yapıp, en etkili zaman dilimlerini kullanmalısınız keza bunu başaramazsınız. Başarısız bir reklama imza atmış olursunuz.  Her paylaşımın her bildirimin saati zamanı çok önemlidir. İnsanlar ihtiyaç oluştuğu zaman ürünlerinizi alacaklardır. İhtiyaç yaratmazsanız alım yine olacaktır ama, biraz daha düşük oranda olacaktır. Çok ince hesaplardan bahsediyorum, örnek vermem gerekirse kendi analizimdir, yemek sepeti nin yaptığı teknik google ve facebook reklamları sürekli öğlen yemeği saati ve akşam yemeği saatinde  12:00 ile 14:30 da – 18:00 – 20:00 olmasıdır. Diğer saatler reklam vermiyor demek anlamına gelmiyor bu. Yemek yeme saatleri belirlenerek insanların ihtiyacını yaratıp satışlarını arttırıyorlar. Kısacası ihtiyaç yarat ve ihtiyacı karşıla.

SEO

Doğru SEO Firması İle Çalışmanın Önemi

Merhaba sevgili okurlarımız bugüne ait yazımı SEO firmaları ile ilgili çünkü çok fazla SEO üzerine yazı, hizmet var bu yüzden kimin işe hakim kim yeni bilemiyoruz. Bize geri dönüş sağlayan müşterilerin %60 önceleri bir firma ile çalışıp memnun kalmayıp bize dönüş yapıyor bu yüzden bir yazı ile sizleri bilgilendirmek istedik.

1- SEO Neden Önemli

SEO web siteleriniz hizmetinize ve ya odaklandığınız sonuçlarda ilk sayfalara çıkmanıza yarayan bir uygulama reklam maliyeti olmayan organik olarak yükselme yaptığınız bir hizmet alanı. Adwords reklamlarına para dayanmadığı durumlarda hatta Adwords’ten çok önemli bir strateji alanı. Bu yüzden SEO çok önemlidir ve SEO hizmetini kendinizde yapabilirsiniz ama profesyonel yardım almanızı daima öneriyoruz çünkü yanlış yapılan reklam stratejileri size olumsuz yönde geri dönüş sağlar. Hal böyle olunca ortada backlink çalışması yapabilen ama SEO üzerine pek bilgi sahibi olmadan SEO uzmanıyım diye gezen meslektaşlarımız oluyor.

2-SEO Firması Seçerken Dikkat Edilecekler

SEO Firmaları ve SEO Uzmanları

SEO firması ile çalışmadan önce iyi araştırma yapılmalıdır unutmayın ki ucuz etin yahnisi hoş olmaz. Türkiye’de büyük ölçekli seo çalışması yapan büyük firmalar var haliyle fiyat politikaları da büyük, küçük ölçekli firmalar için inanılmaz rakamlar ama Search Engine Opri için o rakamlar uygundur nedeni şu; aylar süren bir süreç ve çok emek harcanan hizmet. Ama bugün çok çok ama çok ucuza arama

motoru opitimazyonu çalışmaları yapanlar var bunlar sadece sizin paranızı düşünen gerisi önemli olmayan karnı tok, gözü aç olan insanlar. SEO şeffaf olan bir hizmettir her adımını sizinle  paylaşacak, güncel raporlarınızı alabileceğiniz her aradığınızda ulaşabileceğiniz SEO uzmanları ile çalışın. Firmanın referanslarını isteyin yaptığı seo çalışmalarını isteyin yani bu çok ucuzmuş buna yaptıralım demeyin web siteniz güncel konumundan daha aşağıya bile gidebilir siz rakiplerinizi geride bırakayım derken ortadan kaybolabilir siteniz. Bu yüzden sitenizi her güvendiğinize vermeyin.

Yazımızı burada noktalıyoruz SEO hizmeti ile ilgili bilgi almak daha fazla konuda soru sormak isterseniz biz her zaman burada olacağız.