Skip links

5 Sosyal Medya Pazarlama Kuralı

Paylaş

Kesinlikle dijital pazarlama yapmadan önce belirlemeniz gereken şirketinizin tanımı olacak figürler ve amblemlere ihtiyacınız var. Sıralamanız ise şu şekilde olmalıdır, Logo ve maskot. Biliyoruz ki dijital pazarlama çalışması ve kullanıcıların tutumları tamamen acımasızdır. Reklam yapmadığınız sürece kaybolacaksınız, kaybolmanızın en büyük etkeni ise logo aşinalığı ve maskot aşinalığınızın olmaması olacaktır.

1- Web Sitesi İlkesi: İlk unsur kesinlikle sağlam ve temiz bir arayüze sahip web sitenizin olmasıdır. Web sayfanızın var olmasından öte güncel teknoloji ekipmanlarına göre tasarlanıp, kullanıcıların çok rahat istediklerine ulaşabilecek şekilde dizayn edilmesi gerekir. Marka veya ürün neyin pazarlaması yapılırsa yapılsın, bir web sitesi kesinlikle ilk unsurdur. Çünkü işinizin veya markanızın hem olgunluğunu ve güvenirliğini kanıtlayacaktır web siteniz kullanıcınıza karşı. Web sitenizde kesinlikle müşteri hizmetleri destek bölümü koymalısınız iletişim sekmesi haricinde, böylelikle kullanıcılarınızın sorunlarına veya söylemesi gerekenlere önem verdiğinizi göstermiş olursunuz.

2- Marka Bilinirlik Yüzünüz: Kesinlikle dijital pazarlama yapmadan önce belirlemeniz gereken şirketinizin tanımı olacak figürler ve amblemlere ihtiyacınız var. Sıralamanız ise şu şekilde olmalıdır, Logo ve maskot. Biliyoruz ki dijital pazarlama çalışması ve kullanıcıların tutumları tamamen acımasızdır. Reklam yapmadığınız sürece kaybolacaksınız, kaybolmanızın en büyük etkeni ise logo aşinalığı ve maskot aşinalığınızın olmaması olacaktır. Logo; şirketinizin yüzü olduğu gibi hatırlatma ve bilinirlik simgesidir. İsminizin geçmediği yerde bir tek logonuz ile sizin hangi firma olduğunuzu veya hangi ürüne ait bir firma olduğunuzu gösterebilirsiniz. Keza aynı şekilde şirket maskotunuz veya ürün maskotunuz ile kısaca kendinizi nereye ait olduğunuzu gösterebilirsiniz.

3- Kime Hitap Ediyorsunuz?: Sosyal medya reklamlarında, pazarlamasında gerçekten kime hitap ediyorsunuz, bunu çok detaycı ve istatistik olarak belirlemeniz lazım. Biliyorsunuz ki sosyal medya kullanıcılarının çoğu genç nüfus ve çoğu eğlenceli videolar seyreden görseller beğenen kitleler, siz bu kitlelerden kendi müşterinizi bulup reklamlarınıza dikkatlerini çekmeniz lazım. Genel reklamlarda yapılan çalışmalarda %30’luk bir müşteri potansiyeline sahip olabilirsiniz, ama reklamlarınızı olabildiğince kişiselleştirirseniz bu oran %50 veya %60 dahi olabilir. İnsan doğası nedeni ile herkes kendini özel hisseder ve özel ilgi görmekten çok memnun olurlar. Markanızın kişisel bir çalışması olduğunu gören kullanıcı veya kullanıcı adayınız, markanıza iki kat daha ilgi gösterip, hizmetinizden yararlanmak isteyecektir. Dünyaca ünlü CocoCola ve Nutelle kişiselleştirilmiş isim baskılı kutularını bilmeyeniniz yoktur. Tepkiler %50 nin üstünde olması sebebi ile hala kampanyalarını sürdürmektedirler.

4- Kitle Erişim Silahınız Hangi Mecra?: Kesinlikle müşterilerinize hangi mecradan ulaşacağınıza karar verin. Sizin en has müşterinizin hangi sosyal medya kanalında sizi bekliyor olabilir analizler ile detaylandırıp o kanaldan çalışmalarınıza başlamalısınız. Bütçe sorunumuz yok diyerek tüm sosyal medyalara reklam vermek bilinçsiz bir pazarlama yöntemidir. Şuan bir çok bu hataya düşmekte, analiz ve detaylandırmalar ile gerçek müşteriye düşük bütçe ile ulaşarak gereksiz eleman yükünden kurtulabilir ve gereksiz istatistik dataları incelemekten kurtulursunuz.

5- Müşteri Hizmetleri & Zamanlama Doğruluğu: Zamanlama doğruluğu ise reklam zamanlamasını çok iyi analiz yapıp, en etkili zaman dilimlerini kullanmalısınız keza bunu başaramazsınız. Başarısız bir reklama imza atmış olursunuz.  Her paylaşımın her bildirimin saati zamanı çok önemlidir. İnsanlar ihtiyaç oluştuğu zaman ürünlerinizi alacaklardır. İhtiyaç yaratmazsanız alım yine olacaktır ama, biraz daha düşük oranda olacaktır. Çok ince hesaplardan bahsediyorum, örnek vermem gerekirse kendi analizimdir, yemek sepeti nin yaptığı teknik google ve facebook reklamları sürekli öğlen yemeği saati ve akşam yemeği saatinde  12:00 ile 14:30 da – 18:00 – 20:00 olmasıdır. Diğer saatler reklam vermiyor demek anlamına gelmiyor bu. Yemek yeme saatleri belirlenerek insanların ihtiyacını yaratıp satışlarını arttırıyorlar. Kısacası ihtiyaç yarat ve ihtiyacı karşıla.

Return to top of page